Cis pospolity 'Jan Paweł Wielki'

Taxus baccata 'Jan Paweł Wielki'

Cis pospolity 'Jan Paweł Wielki' 80-100 cm C10.jpeg

                                                                     Cis pospolity 'Jan Paweł Wielki' C10 80 -100 cm.jpeg   Cis pospolity 'Jan Paweł Wielki' C10 80-100 cm.jpeg   Cis pospolity 'Jan Paweł Wielki' C10 80-100 cm.jpeg

Opis. 

Odmiana drzewiasta o pokroju szeroko stożkowym, gęstym i dość regularnym. Krzewy zbudowane są z jednego lub kilku pionowo wyprostowanych pni i z odchodzących od nich pędów bocznych. Igły są proste lub lekko wygięte i bardzo zróżnicowane pod względem długości. Przeważają te o wymiarach 17 – 25 mm x 2,5 mm. Igły na młodych przyrostach mają barwę złocistożółtą. Utrzymuje się ona jednak dość krótko, później żółta jest tylko obwódka, ale ta też szybko się zwęża i jesienią jest słabo zauważalna. Igły dwuletnie są ciemnozielone, ale mogą posiadać mniej lub bardziej zauważalne białawe resztki obwódek lub tylko jaśniejsze plamy.  Wzrost dość silny. Płeć ,,zasadniczo żeńska". Dokładniejszy opis odmiany można znaleźć klikając tutaj: Cis pospolity 'Jan Paweł Wielki'.

 

Wymiary. 

Wysokość 2,6 m,  średnica 2,4 m po 26 latach; wysokość 3,3 m, średnica w najszerszym miejscu 2,7 m po 35 latach.

 

Mrozoodporność. 

Dobra - strefa 6A. Do zastosowania w całej Polsce, jedynie w najchłodniejszych rejonach wskazane staranne dobranie zacisznego stanowiska i ewentualne zabezpieczanie młodych roślin zimą.

 

Pochodzenie

Odmiana polska otrzymana z siewu około 1980 r. przez Danutę i Stanisława Olszanowskich; prawdopodobnie jest siewką odmiany 'Aurea' - egzemplarza rosnącego w parku w Lipnie koło Niemodlina; odmianę wyselekcjonował, nazwał i opisał Mariusz Olszanowski; w ofercie Szkółek Olszanowski od 2008 r.

 

Zastosowanie. 

Nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami; można z niego tworzyć formowane żywopłoty o wysokości od 1,5 do 2 m (gęstość sadzenia w żywopłotach 0,7 - 0,8 m, przekrój prostokątny lub trapezowy); bardzo ładnie prezentuje się również jako barwny samotnik na rozległych trawnikach; odmiana polecana zarówno do ogrodów przydomowych jak i do zastosowań na publicznych terenach zieleni. Cis pospolity 'Jan Paweł Wielki' należy do nielicznej grupy "złotych" odmian cisa o pokroju stożkowym. Podobna jest do niego nowa odmiana Szkółek Kórnickich - 'Kórnik' - o nieco węższym pokroju, ale słabszej barwie po okresie wzrostu i płci męskiej.