Cis pospolity ‘Goplana’

Taxus baccata ‘Goplana’

Cis pospolity 'Goplana' C 10 80-100 cm.jpeg

                                                                    Cis pospolity 'Goplana' C 10 80-100cm.jpeg   Cis pospolity 'Goplana' - matecznik.jpeg   Cis pospolity 'Goplana' C10 80-100 cm.jpeg

Opis.

Odmiana wolnorosnąca o pokroju stożkowym lub owalnym, silnie zagęszczona. Rośnie bardzo równo, wyróżnia się wśród cisów pięknym kształtem. Igły dość krótkie i wąskie (15-25 mm x 1,8-2 mm). Barwa ciemnozielona, płeć męska.

 

Wymiary.

Do 1,5 m wysokości po 10 latach. Szerokość w tym wieku - 0,5 m lub więcej.

 

Mrozoodporność.

Dobra - strefa 6A. Do zastosowania w całej Polsce, jedynie w najchłodniejszych rejonach wskazane staranne dobranie zacisznego stanowiska i ewentualne zabezpieczanie młodych roślin zimą.

 

Pochodzenie.

Polska odmiana wyhodowana przez Antoniego Wróblewskiego w Ogrodach Kórnickich (obecnie Szkółki Kórnickie). Powstała przed 1928 r.

 

Zastosowanie.

Bardzo dobra odmiana na żywopłoty cięte o przekroju stożkowym, trapezowym lub owalnym, o średniej wysokości - od 1 do 2 m. Można też stosować ją w nieformowanych lub delikatnie tylko formowanych szpalerach. Gęstość sadzenia w żywopłotach powinna wynosić 0,5 - 0,7 m, a w szpalerach 0,8 - 1 m. Pewną wadą przy tworzeniu szpalerów, może być wolny wzrost. Jednakże jeśli niezbyt istotny jest czas w jakim zostanie osiągnięty zamierzony efekt, odmiana jest warta polecenia, gdyż utrzymuje ładny pokrój i nie wymaga przez to praktycznie przycinania. Dobra również w kompozycjach z innymi krzewami i do tworzenia roślinnych rzeźb (nie odrasta silnie po przycięciu i jest naturalnie gęsta). Inne zastosowania: jednorodne luźne grupy parkowe; obsadzanie donic i pomników na cmentarzach; samotniki. Cis pospolity 'Goplana' wyróżnia się wśród cisów pięknym pokrojem.