Cis pospolity ‘Compacta Kobendzii’

Taxus baccata ‘Compacta Kobendzii’

Cis pospolity 'Compacta Kobendzii' C 10 80-100 cm.jpeg

                                                                  Cis pospolity 'Compacta Kobendzii' C 10 80-100cm.jpeg    Cis pospolity 'Compacta Kobendzii' matecznik.jpeg    Cis pospolity 'Compacta Kobendzii' C10 80-100 cm.jpeg    

 

Opis.

Odmiana krzewiasta, pokrojowo podobna do cisa pospolitego 'Hoseri'. Pędy wyrastają u niej jednak pod szerszym kątem, co powoduje że jest od 'Hoseri' zawsze szersza, przy podobnej wysokości. Wzrost średnio silny. Barwa żywozielona, bardzo ładna, zimą z sinawym odcieniem na stanowiskach ocienionych. Posadzona na odkrytej przestrzeni i owiewana przez zimowe wiatry, może delikatnie brązowieć, wtedy barwa gorsza niż u 'Hoseri'. Igły ma dość krótkie i wąskie (15-25 mm x 2 mm). Płeć męska.

 

Wymiary.

Wysokość 1,5 m, średnica 2,5 - 3 m po 15 - 20 latach.

 

Mrozoodporność.

Dobra - strefa 6A. Do zastosowania w całej Polsce, jedynie w najchłodniejszych rejonach wskazane staranne dobranie zacisznego stanowiska i ewentualne zabezpieczanie młodych roślin zimą.

 

Pochodzenie.

Polska odmiana wyhodowana przez Antoniego Wróblewskiego w Ogrodach Kórnickich (obecnie Szkółki Kórnickie). Powstała przed 1928 r. Odmiana została nazwana na cześć profesora SGGW Romana Kobendzy – botanika i dendrologa.

 

Zastosowanie.

Bardzo dobra odmiana do zastosowania na publicznych terenach zieleni: w parkach (świetna do tworzenia podszytu), w zieleni osiedlowej i instytucjonalnej. Oczywiście nadaje się również do ogrodów przydomowych, szczególnie większych. Do wykorzystania w kompozycjach; do tworzenia jednorodnych luźnych grup; do obsadzania skwerów, rond - jako wyższa roślina okrywowa. Podobnie jak 'Hoseri' nadaje się na niskie (od obwódkowych do 1,5 m wysokości) żywopłoty formowane o przekroju trapezowym, prostokątnym lub owalnym (gęstość sadzenia 2-3 szt na 1 mb). Cis pospolity 'Compacta Kobendzii' jest przepiękną krzaczastą odmianą, dedykowaną w szczególności na stanowiska ocienione.