Cis pospolity ‘Dovastoniana’

Taxus baccata ‘Dovastoniana’

Cis pospolity 'Dovastoniana' - matecznik.jpeg

                                         Cis pospolity 'Dovastoniana' C 10 80-100 cm.jpeg    Cis pospolity 'Dovastoniana'.jpeg    Cis pospolity 'Dovastoniana' C 10 80-100 cm.jpeg    Cis pospolity 'Dovastoniana'.jpeg    Cis pospolity 'Dovastoniana' C 10 80-100 cm.jpeg   

Opis.

Odmiana drzewiasta, o jednym lub kilku pniach i długich, horyzontalnie rozpostartych gałęziami. Pędy boczne oraz końcówki na owych gałęziach przewisają, tworząc charakterystyczne girlandy. Ogólnie pokrój jest dość luźny, ale niezwykle malowniczy. Barwa ciemnozielona, igły średniej długości (20-35 mm x 3 mm). Płeć "zasadniczo żeńska" - co oznacza że wykształca nasiona, ale może również zawiązywać kwiaty męskie. Czerwone osnówki ładnie prezentują się na tle ciemnego igliwia. Źle rozmnażane i prowadzone egzemplarze tej odmiany mają nieprawidłowy pokrój - nie wykształcają pnia i rosną poziomo.

 

Wymiary.

Egzemplarz mateczny w naszych szkółkach w wieku ok. 16 lat ma 3 m wysokości i 2,4 m średnicy. Średnica i wysokość bardzo starych okazów może dochodzić do 10 m.

 

Mrozoodporność.

Dostateczna - strefa 6B. Odmiana ta może być stosowana na zachód od Wisły bez specjalnych starań. Na wschód od Wisły wymaga dobrze przemyślanych, zacisznych stanowisk oraz zabezpieczania zimą.

 

Pochodzenie.

Jedna z najstarszych odmian cisa (jeśli nie najstarsza) - powstała w Anglii w 1777 r. - "w tym roku młoda roślina miała być kupiona przez  J. Dovastona od miejscowego szewca za 6 pensów" - W. Seneta "Drzewa i krzewy iglaste".

 

Zastosowanie.

Odmiana wymaga wyeksponowanych stanowisk (ale zacisznych) - może być doskonałą dominantą w większym ogrodzie. Jej długie konary dają świetne "schronienie" zimą karłowym różanecznikom, pierisom, kiścieniom, laurowiśniom  itp. - jest dobrym, ciemnym tłem w kompozycjach z niskimi kolorowymi roślinami. Odmianę zasadniczo poleca się do dużych ogrodów i zieleni instytucjonalnej, ale może mieć również zastosowanie w zieleni miejskiej - nadaje się do dużych parków z istniejącym wyższym drzewostanem i ustalonym mikroklimatem. Tam powinna być sadzona na rozległych polanach jako samotnik lub na skraju grupy innych drzew iglastych. Cis pospolity 'Dovastoniana' jest odmianą jedyną w swoim rodzaju, bardzo odrębną, oryginalną i dekoracyjną - zdecydowanie godną polecenia.