Cis pospolity ‘Elegantissima’

Taxus baccata ‘Elegantissima’

Cis pospolity 'Elegantissima' C34 100-125 cm.jpeg

                                                                                                                                       Cis pospolity 'Elegantissima' 34 100-125 cm.jpeg

Opis.

Odmiana krzewiasta, ze skośnie wyrastającymi pędami, zawsze szersza niż wyższa. U młodych roślin bardzo często po środku znajduje się lejkowate zagłębienie. Z biegiem lat krzewy wypiętrzają się i "gniazdo" zanika. Barwa w czasie przyrostu złoto - żółta (ale mniej intensywna niż np. u 'Aurea Decora'), później biaława - za sprawą obwódek na brzegach igieł, które z żółtych stają się wyblakłe, białe i kremowe. Igły są charakterystycznie wygięte, średniej długości. Płeć żeńska, odmiana o najszybciej wybarwiających się osnówkach (niekiedy już w lipcu). Wzrost silny.

 

Wymiary.

Wysokość ok. 1m, średnica do 1,5 m po 10 latach. Notowane w Polsce okazy w wieku 60 - 70 lat osiągają 5 m wysokości i 10 m średnicy!

 

Mrozoodporność.

Bardzo dobra - strefa 5B. Do zastosowania w całej Polsce.

 

Pochodzenie.

Odmiana angielska - powstała w szkółkach Handswortha przed 1852 r.

 

Zastosowanie.

Kompozycje z innymi roślinami - jasne tło dla niższych krzewów; samotniki na rozległych trawnikach; jednorodne grupy; półformowane lub nieformowane szpalery (szerokie a niezbyt wysokie) o zastosowaniu wyciszającym, zasłaniającym, przegradzającym przestrzeń (gęstość sadzenia co 1 - 1,5 m). Odmiana polecana zarówno do ogrodów przydomowych jak i do zastosowań na publicznych terenach zieleni. Cis pospolity 'Elegantissima' wyróżnia się wśród cisów krzewiastych ładnym, regularnym pokrojem.