Cis pospolity ‘Aurea Rogów’

Taxus baccata ‘Aurea Rogów’

 

Cis pospolity 'Aurea Rogów' C10 60-80 cm.jpeg

                                              Cis pospolity 'Aurea Rogów' barwa zimowa.jpeg    Cis pospolity 'Aurea Rogów' C2.jpeg    Cis pospolity 'Aurea Rogów' C 2.jpeg    Cis pospolity 'Aurea Rogów' C 10 60-80 cm.jpeg    Cis pospolity 'Aurea Rogów' barwa zimowa.jpeg

 

Opis.

Odmiana w młodości o pokroju kolumnowym, początkowo wąskim i regularnym, po kilku latach szerszym i luźniejszym. W starszym wieku pokrój staje się krzaczasty, rośliny są szersze niż wyższe. Igły na młodych przyrostach intensywnie złocistożółte. Później barwa jest słabsza, ale zimą na stanowiskach nasłonecznionych końce pędów znów mocno się wybarwiają, tym razem na pomarańczowo. Pozostałe igły są delikatnie żółto i kremowo obrzeżone lub z kremowymi plamami na końcach igieł. Wzrost dość wolny. Płeć żeńska.

 

Wymiary.

Egzemlarz mateczny w naszych szkółkach w wieku 10 lat ma wyskość 1,4 m i średnicę 0,5 m. Egzemplarz mateczny w Szkółkach Żbikowskich w wieku 40 lat osiągnął 2,5 m wysokości i nieco większą średnicę.

 

Mrozoodporność.

Dobra - strefa 6A. Do zastosowania w całej Polsce, jedynie w najchłodniejszych rejonach wskazane staranne dobranie zacisznego stanowiska i ewentualne zabezpieczanie młodych roślin zimą.

 

Pochodzenie. 

Odmiana polska. Roślina mateczna (najstarsza) znajduje się w Szkółkach Żbikowskich, w innych miejscach nie notowana. W tym momencie produkowana jest u nas i w wyżej wymienionych Szkółkach. Szczegółowe informacje już wkrótce.

 

Zastosowanie.

Odmiana warta polecenia szczególnie do wszelkiego rodzaju kompozycji. Wnosi dużą zmienność w przeciągu roku. Na uwagę zasługuje bardzo oryginalne, nietypowe wśród cisów, zimowe wybarwienie.