Cis pospolity 'Goud Elsje'

Taxus baccata 'Goud Elsje'

Cis pospolity 'Goud Elsje' C3.jpeg

 

Opis.

Odmiana krzewiasta z dość płasko rozpostartymi nad ziemią pędami. W młodym wieku rośnie niżej od innych podobnych odmian, stopniowo z wiekiem się jednak wypiętrza. Młode przyrosty złoto - żółte, na starszych barwa jest mniej intensywna. Igły średniej długości - 2,5-3 cm i szerokie - 3 mm. Wzrost stosunkowo silny, płeć żeńska.

 

Wymiary.

Po 20 latach wysokość 1 - 1,5 m, średnica 2 - 2,5 m. Stare egzemplarze mogą osiągać  2 - 2,5 m wysokości i 3 - 3,5 m średnicy.

 

Mrozoodporność.

Bardzo dobra - strefa 5B. Do zastosowania w całej Polsce.

 

Pochodzenie.

Odmiana holenderska wyhodowana i wprowadzona do handlu w szkółkach L. Konijn (1968 r.)

 

Zastosowanie.

Zasadniczo identyczne jak odmiany 'Aurea Decora'. Kompozycje z innymi roślinami - jasne tło dla niższych krzewów; samotniki na rozległych trawnikach; jednorodne grupy; półformowane lub nieformowane szpalery (szerokie a niezbyt wysokie) o zastosowaniu wyciszającym, zasłaniającym, przegradzającym przestrzeń (gęstość sadzenia co 1 - 1,5 m). Odmiana nadaje się również do tworzenia niskich obwódkowych żywopłotów (gęstość sadzenia 2-3 szt. na 1 mb), dzięki dość silnemu wzrostowi daje szybko efekt, ale wymaga systematycznego i stałego dozoru oraz przycinania. Odmiana polecana zarówno do ogrodów przydomowych jak i do zastosowań na publicznych terenach zieleni.