Profil produkcji

 

Staramy się w miarę możliwości dysponować kompleksową ofertą szkółkarską. Postępujące zmiany na rynku skłoniły nas jednak do wyodrębnienia specjalizacji, które z całą stanowczością będziemy rozwijać w latach kolejnych.

Są nimi:

  • Cisy

Specjalność firmy od 2010 r. Jest to jednak swoisty powrót do korzeni - produkcja cisów była ważną gałęzią w początkowej fazie rozwoju szkółek. To właśnie od ekspedycji cisów rozpoczęliśmy eksport roślin w 1991 r. W tym momencie nasza cisowa oferta, jest jedną z najbogatszych w skali kraju pod kątem ilości gatunków i odmian. Dostępne są rośliny w pojemnikach od C2 (2 L) do Cf 34 (34 L), oraz rozmiarach od 20 cm do 150 cm. Początkowo braliśmy pod uwagę produkcję tylko większych egzemplarzy do zastosowań profesjonalnych, jednakże ostatecznie rozszerzyliśmy ofertę również o mniejsze rozmiary dla klientów indywidualnych i nasadzeń masowych. W latach kolejnych planowany jest jeszcze szerszy wybór taksonów oraz oferowanie rozmiarów powyżej 150 cm.

Młode cisy w uprawie pot in pot.jpeg

 

  • Młode drzewa alejowe i parkowe z upraw gruntowych
Uprawy gruntowe drzew prowadzimy od 2002 r. W 2009 r. podjęliśmy decyzję o skupieniu się na produkcji drzew mniejszych rozmiarów - od 150 cm wysokości do obwodu 10-12 cm, kopanych z gołym korzeniem lub bryłą korzeniową. Jeśli chodzi o jakość naszych drzew, trzymamy wysoko zawieszoną poprzeczkę. Drzewa wyprowadzane są przy użyciu tyczek, a doskonale rozbudowane systemy korzeniowe do transportu standardowo zaprawiamy hydrożelem i pakujemy w worki. Przy drzewach kopanych z bryłą korzeniową standardem jest kosz z siatki drucianej. W tym segmencie planowane jest poszerzenie oferty o gatunki i odmiany dla wymagających klientów - trudne w produkcji i rzadkie na polskim rynku.
Lipa srebrzysta 'Varsaviensis'.jpeg

 

Pozostała oferta obejmuje:

  • Drzewa i krzewy iglaste

W ofercie od początków istnienia szkółek, wciąż stanowią trzon naszej produkcji. Skupiamy się na materiale standardowym w pojemnikach C2 - C3 (2-3 L), choć dostępne są również pozycje w większych pojemnikach: C5 i C10. Większe egzemplarze formowane, produkowane są w gruncie.

Świerk biały Daisys White.jpeg

 

  • Krzewy liściaste w pojemnikach

Ten dział rozwijany jest od 1990 r. - początkowo niemal cała produkcja trafiała na eksport (rośliny z gołym korzeniem i w P9). Od 2000 r. krzewy liściaste produkujemy wyłącznie w pojemnikach: C1,5, C2, C3 i C5.

Lilak rozpierzchły Miss Kim.jpeg

 

  • Drzewa w pojemnikach

Część drzew sadzimy do pojemników o objętości od 10 do kilkudziesięciu litrów. Są uzupełnieniem oferty handlowej drzew w okresie wegetacji.

Robinia akacjowa Rozynskiana.jpeg

 

  • Mrozoodporne bambusy

Bambusy w ofercie posiadamy od 2011 r. Produkujemy je w kooperacji ze Szkółkami Żbikowskimi (hoser.pl), które dostarczają bambusową młodzież. U nas półprodukt jest przesadzany i uprawiany do osiągnięcia handlowych rozmiarów. Bambusy dostępne są obecnie w pojemnikach C2 i C5. Jednocześnie informujemy, że mamy wyłączność na współpracę ze Szkółkami  Żbikowskimi w tym segmencie roślin na Opolszczyznę.

Bambusy na kwaterze.jpeg

 

  • Byliny

Produkcja bylin, niegdyś dość szeroko rozwinięta, obecnie została ograniczona do dwóch gatunków: funkii i liliowców, oferowanych w pojemnikach C1,5. Produkujemy również zimozielone okrywowe krzewinki w pojemnikach P9 i C1,5

Liliowiec Stella de Oro.jpeg

 

  • Własne odmiany

Bardzo istotny dla nas dział. Hodowla twórcza i selekcja nowych, własnych odmian, jest wyrazem naszej szkółkarskiej pasji. W 1998 r. wdrożyliśmy formalny program hodowlano - selekcyjny. Pierwotnie objął on wszystkie selekcje powstałe w naszych szkółkach w pierwszej połowie lat 90 - tych XX w. Później, z biegiem lat dochodziły kolejne "kandydatki" na odmiany. Owocem projektu jest dotychczas pięć opisanych i wprowadzonych do produkcji autorskich nowości. W toku badań znajduje się obecnie kilkadziesiąt obiektów. Wierzymy, że najlepsze odmiany są wciąż przed nami!

Tawuła szara Kaziu.jpeg

Z odmianami wyhodowanymi w naszych Szkółkach można zapoznać się w dziale: Nasze odmiany

Szczegółowy asortyment roślin produkowanych w naszych Szkółkach znajduje się w dziale: Katalog roślin