Glediczja trójcierniowa 'Sunburst'

Syn. Iglicznia trójcierniowa 'Sunburst'

Gleditsia triacanthos 'Sunburst'

 

Glediczja trójcierniowa Sunburst.jpeg

Glediczja trójcierniowa Sunburst.jpeg  Glediczja trójcierniowa Sunburst.jpeg  Glediczja trójcierniowa Sunburst.jpeg  Glediczja trójcierniowa Sunburst.jpeg

 

Odmiana wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest złotożółta barwa liści, szczególnie silna na początku wegetacji. Barwa ta jest niezwykle czysta i intensywna, wyróżniająca odmianę na tle podobnych, złotolistnych form drzew innych gatunków. Drugą zaletą tej igliczni, jest brak cierni. Ma to związek z jej pochodzeniem - odmiana 'Sunburst' jest bowiem mutacją pędową formy bezbronnej gatunku (f. inermis). Należy zaznaczyć, że ciernie glediczji mogą osiągać do 10 cm długości i poważnie kaleczyć. O ile więc w naturze mają funkcję obronną, a i przez człowieka niekiedy wykorzystywaną, to w przypadku drzew ogrodowych czy też parkowych, jest to poważne ograniczenie w zastosowaniu. Glediczja trójcierniowa 'Sunburs' nie osiąga wielkich rozmiarów, przeważnie nie przekracza 10 m wysokości i 5-6 m średnicy. W wyjątkowo sprzyjających warunkach dorasta do 15 m wys. Wzrost u młodych drzew jest dość silny, później wyraźnie słabnie. Pokrój ma nieregularnie rozstrzelony, a korona jest ażurowa. Ogólnie dzięki temu oraz "pierzastym" liściom drzewo ma osobliwy, egzotyczny wygląd.

Odmiana 'Sunburst', podobnie jak inne iglicznie ma niewielkie wymagania siedliskowe, dobrze toleruje okresowe niedobory wody, a także niewielkie zasolenie gleby. Co również interesujące - bardzo dobrze sprawdza się na ziemiach wapiennych, może być to w niektórych okolicznościach sporym atutem. Wymaga stanowisk słonecznych i ciepłych, choć nawet na tych bardziej odsłoniętych i wietrznych bardzo rzadko ulega uszkodzeniom mrozowym. W zachodniej Polsce jest mrozoodporna w 100%. Również liście, pomimo bardzo intensywnej złotożółtej barwy, nie ulegają poparzeniom słonecznym w upalne lata.

Glediczja trójcierniowa 'Sunburst' z racji gabarytów, nadaje się do sadzenia w ogrodach nawet tych niezbyt dużych. Pięknie prezentuje się jako wysoki akcent barwnej kompozycji z liściastymi krzewami, bylinami, czy cieniolubnymi roślinami iglastymi pod jej okapem. Podobnie w parkach - powinna być sadzona w kompozycjach z innymi drzewami, zawsze jednak na zewnątrz grupy - na tle wyższych gatunków o ciemnym ulistnieniu. Tolerancja zasolenia gleby i suszy czyni z igliczni cenne drzewa alejowe do nasadzeń miejskich. Odmiana 'Sunburst' dodatkowo z racji barwy i ażurowej korony najlepiej wygląda wzdłuż ciągów nowoczesnej architektury. Ładnie odbija się w dużych, przeszklonych powierzchniach, jednocześnie nadmiernie ich nie zacieniając.

Glediczja trójcierniowa 'Sunburst' jest pozycją godną polecenia szczególnie w sytuacjach, gdy poszukiwane jest drzewo o niezwykle intensywnej, wysyconej barwie i sporej wszechstronności w zastosowaniu.

 


 

Zainteresowała Cię glediczja trójcierniowa 'Sunburst'?

Sprawdź dostępność w Katalogu roślin:

Drzewa liściaste z upraw gruntowych   Zobacz »

Drzewa liściaste w pojemnikach   Zobacz »