Mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata)

Mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata) Microbiota decussata (Mikrobiota syberyjska)

 

Gatunek ten występuje w rejonie południowo - wschodniej Syberii. Jest niskim, płożącym   krzewem iglastym dorastającym do 1 m wysokości i kilku (3-5 m) średnicy. Pędy ma drobne, łuskowate, szarozielone. Najważniejszą cechą dekoracyjną mikrobioty jest zdolność zmiany barwy pod wpływem niskich temperatur - od późnej jesieni  aż do wiosny ma oryginalny rudy kolor.

Mikrobiota jest gatunkiem niewybrednym (toleruje gleby od silnie wapiennych po dość kwaśne) i zupełnie mrozoodpornym. Nie choruje i nie porażają jej szkodniki. Na ogół podkreśla się jej umiarkowana światłożądność - krzewy z powodzeniem rosną w półcieniu, a nawet niezbyt głębokim cieniu.

Roślina ta ma wszechstronne zastosowanie na terenach zieleni i w ogrodach. Jest doskonałym krzewem okrywowym (1szt/1m2), nadaje się na skarpy i do dużych ogrodów skalnych. Pięknie wygląda jako niski element w kompozycjach z innymi roślinami. W miejscach cienistych może być doskonałą alternatywą dla jałowców o rozesłanym pokroju. Do bardzo małych ogrodów nadaje się stosunkowo nowa, karłowa odmiana mikrobioty - 'Jacobsen'. Od gatunku wyjściowego różni się słabym wzrostem (osiąga 1-1,5 m średnicy) i nieco wzniesionymi igiełkowatymi pędami. Zastosowanie podobne jak u zwykłej mikrobioty.

Sprawdź ofertę sprzedaży»