Berberys (Berberis) Rusthof

Berberys (Berberis)

'Rusthof'                 

Berberis (Berberys) Rusthof Berberis (Berberys) Rusthof Berberis (Berberys) Rusthof

 

Zimozielona, bardzo wolno rosnąca odmiana, osiągająca ok. 1,5 m wysokości i szerokości. Liście ma wydłużone, lancetowate, pokryte kolcami o ładnej żywozielonej barwie z lekkim połyskiem. Pod wpływem niskich temperatur część z nich późną jesienią przebarwia się na szkarłatny kolor. Cierniste pędy układają się łukowato w różnych kierunkach, przez co krzewy mają pokrój kopulasty, dość nieregularny. Kwiaty ma drobne, żółte.

Odmiana 'Rusthof' wśród zimozielonych berberysów jest stosunkowo mrozoodporna, ale młode rośliny należy zabezpieczyć na zimę (np. gałęziami świerkowymi w 1-2 warstwach). Nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie zarówno na słońcu, jak i w cieniu. Trzeba jednak pamiętać, aby stanowisko było zaciszne.

Bardzo ładnie prezentuje się kompozycjach z innymi roślinami lub w jednorodnych luźnych grupach. Wysadzając krzewy co 0,5 m, można tworzyć niskie żywopłoty obwódkowe (mogą być cięte i półformowane). Berberys 'Rusthof' ma zastosowanie zarówno w małych ogródkach, jak i dużych parkach, zieleni osiedlowej oraz instytucjonalnej. Dzięki ostrym cierniom z daleka omijają go wandale i zwierzęta.