Mahonia ostrolistna (Mahonia aquifolium)

Mahonia ostrolistna (Mahonia aquifolium)

Jest zimozielonym, dość wolno rosnącym krzewem. Najczęściej nie przekracza 1,5 m wysokości i szerokości. Pędy wyprostowane i niezbyt licznie rozgałęzione. Liście złożone z 5-9 listków, bardzo sztywne, skórzaste i błyszczące z kolczastymi ząbkami na brzegach. Późną jesienią, na skutek niskich temperatur liście pięknie przebarwiają się na kolor ciemnoczerwony. Kwitnie w IV-V – kwiaty barwy żółtej skupione są w wyprostowanych gronach.

Mahonia jest jednym z bardziej mrozoodpornych krzewów zimozielonych jakie mogą rosnąć w naszych warunkach klimatycznych. Rośliny rzadko przemarzają, niekiedy dochodzi do zasychania liści (które jednak nie jest groźne i rośliny wiosną szybko je regenerują) spowodowanego wysuszającymi mroźnymi wiatrami lub silnym nasłonecznieniem przy zamarzniętej ziemi (tzw. susza fizjologiczna). Aby temu przeciwdziałać należy starannie dobierać stanowiska sadzenia i obficie podlać krzewy mahonii przed nastaniem mrozów.

Gatunek ten najlepiej rośnie na glebach świeżych (o odczynie od kwaśnego po nawet dość silnie zasadowy) ale oczywiście toleruje również słabsze ziemie. Stanowiska od silnie nasłonecznionych (ale wtedy zaciszne) po całkowicie zacienione.

Mahonia jest rośliną polecaną zarówno do niewielkich ogrodów przydomowych jak i na tereny zieleni różnego typu. Nadaje się do kompozycji i do tworzenia nieformowanych żywopłotów (gęstość sadzenia 2 szt./1 m czyli co 0,5m). na rondach, skwerach i wysepkach gęsto posadzona (4 szt./1m2) może być ,,wypełniaczem’’ pełniąc przy okazji funkcje okrywowe (nie jest oczywiście typową rośliną okrywową – patrz wysokość). Mahonię można polecić każdemu miłośnikowi krzewów zimozielonych jako roślinę najmniej skomplikowaną w tej grupie, a o przepięknej zimowej barwie.