Forsycja (Forsythia) Maluch

Forsycja (Forsythia) 'Maluch'

Krajowa odmiana wyhodowana i wprowadzona do uprawy w latach 60-tych XX w. przez Szkółki Kórnickie. Jest mieszańcem forsycji pośredniej i koreańskiej (podobnie jak kilka innych polskich odmian) co stawia ją w czołówce najbardziej mrozoodpornych odmian w obrębie tego rodzaju. Pędy i pączki kwiatowe nie przemarzają nawet podczas bardzo surowych zim. Rośnie wolno do 1,2 m wysokości i nieco większej średnicy. Krzewy są gęste i mają dość regularny, kopulasty pokrój. Liście zielone, drobne i wąskie. Kwiaty stosunkowo niewielkie, bardzo obficie pokrywające pędy, ukazują się w marcu. Niezawodnie kwitną już młode krzewy.

Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie półcienistych. Dobrze rośnie prawie na każdej glebie o odczynie od lekko kwaśnego po silnie zasadowy (ale nie bardzo suchej). Forsycja ‘Maluch' nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jedynie wspomnieć że lekkie cięcie korygujące pokrój wykonuje się po przekwitnięciu krzewów (traktuje się tak wszystkie forsycje). Cięcie to nie jest konieczne, gdyż odmiana ta zachowuje ładny pokrój. Silne cięcie odmładzające (na wysokość 20-30 cm) przeprowadza się na przełomie II-III – przed kwitnieniem. Stosuje się je w celu poprawy żywotności starych krzewów co kilka lat w miarę potrzeb (ale należy pamiętać że przeprowadzając je tracimy kwitnienie w danym roku).

 

Odmiana nadaje się do stosowania zarówno w ogrodach przydomowych jak i na terenach zieleni. Dobrze wygląda w kompozycjach z innymi roślinami, ale na większych przestrzeniach (w parkach) powinna być sadzona w dużych jednorodnych grupach (jako roślina okrywowa – do 4 szt. na 1m2). Jako piękny wczesnowiosenny akcent powinna znaleźć się nie tylko w każdym ogrodzie, ale i na skwerach, rondach miast.