Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) Plumosa Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) Plumosa Aurea Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) Plumosa Argentea

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'Plumosa'
Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'Plumosa Aurea'
Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'Plumosa Argentea'

Stare i nieco zapomniane już odmiany, sprowadzone do Europy w drugiej połowie XIX w z Japonii. Są to odmiany młodociane typu przejściowego tzn. młode egzemplarze mają ulistnienie igiełkowate, a w starszym wieku bardziej upodabniają się do gatunku wyjściowego (pędy stają się prawie łuskowate). Pokrój mają drzewiasty, gęsty.

Odmiana 'Plumosa Argentea' rośnie zdecydowanie słabiej od dwóch pozostałych ale potrafi osiągnąć spore rozmiary. Najstarsze osobniki opisywanych taksonów osiągają w Polsce 15-20 m wysokości. Zasadniczą cechą odróżniającą je od siebie jest barwa.

Cyprysik groszkowy 'Plumosa' jest ciemnozielony, zimą z lekkim szarawym odcieniem, 'Plumosa Aurea' ma barwę złocisto – żółtą szczególnie intensywną w okresie wzrostu, a 'Plumosa Argentea' – zieloną z gęstym białym upstrzeniem.

Cała ta grupa, roboczo nazywana 'Plumosa' ma takie same wymagania: stanowiska słoneczne, gleby świeże (odczyn obojętny lub lekko kwaśny) o stałej dość wysokiej wilgotności i duża wilgotność powietrza. Przy zachowaniu tych warunków odmiany rosną zdrowo, bujnie i mają przepiękny gęsty pokrój. Na suchych i jałowych ziemiach oraz w miejskim suchym mikroklimacie korony ogałacają się i zasychają, stają się luźne i mało dekoracyjne. Na uwagę zasługuje bardzo wysoka mrozoodporność tych odmian i to ta właśnie cecha decydowała dawniej o ich wielkiej popularności wśród cyprysików.

Odmiany te nadają się do stosowania w większych ogrodach, w zieleni instytucjonalnej i w parkach. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza warto sadzić je w sąsiedztwie innych dużych roślin oraz w pobliżu zbiorników i cieków wodnych. Mogą stanowić tło dla innych roślin, dobrze wyglądają pojedynczo na trawnikach, w kompozycjach z innymi roślinami i jednorodnych grupach po kilka sztuk. Odmiany 'Plumosa' i 'Plumosa Aurea' doskonale znoszą cięcie i można tworzyć z nich bardzo wysokiej jakości rzeźby ogrodowe (w wersji formowanej mają zastosowanie nawet w najmniejszych ogrodach). Cyprysik groszkowy 'Plumosa Argentea' po cięciu daje nierówny odrost więc nie jest polecany do tych celów.