Miskant chiński (Miscanthus sinensis) Rotsilber

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) 'Rotsilber' Miscanthus sinensis (Miskant chiński) Rotsilber

 

Jedna z wielu odmian popularnej ostatnio trawy. Dorasta do 1,8 m wysokości i tworzy okazałe kępy. Liście ma stosunkowo wąskie, zielone ze srebrzystym paskiem na środku. Najładniej prezentuje się jesienią w okresie kwitnienia. Kwiatostany zmieniają kilkukrotnie barwę. Początkowo są brązowo - zielonkawe, później czerwonawe, a przekwitające beżowe, bardzo puszyste. Trawa jest dekoracyjna nawet po zaschnięciu liści, przez całą zimę. Suche liście i kwiatostany można wykorzystywać do tworzenia bukietów.

Odmiana 'Rotsilber' jest stosunkowo mrozoodporna, chociaż młode posadzone egzemplarze poleca się pierwsze 2-3 zimy okrywać przed nadejściem silnych mrozów (np. gałęziami świerkowymi). Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, gleby obojętne lub lekko kwaśne o stałej, umiarkowanej wilgotności (nie znosi miejsc bardzo suchych).

Zastosowanie ma bardzo szerokie: nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami, ładnie wygląda zarówno jako samotnik, jak i w grupach. Posadzony co 0,7 m - 1 m, tworzy okresowe żywopłoty. Obowiązkowy element w ogrodach stylizowanych na japońskie, naturalistycznych parkach i w nowoczesnych założeniach zieleni instytucjonalnej. Warto podkreślić, że miskant chiński 'Rotsilber' jest rośliną niekłopotliwą. Jedynym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ścięcie liści na wysokość 20 cm wiosną, na krótko przed rozpoczęciem wegetacji.