Jałowiec pospolity (Juniperus communis) Anna Maria

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Anna Maria'

Polska, bardzo karłowa odmiana o krzaczastym, kopczykowanym pokroju. Dorasta do 0,6 – 0,8 m szerokości i 0,3 – 0,4 m wysokości. Pędy łukowato wznoszą się ku górze. Igły są bardzo krótkie i miękkie barwy ciemnozielonej.

Jałowiec pospolity 'Anna Maria' jest bardzo niewybredny jak na karłowego iglaka. Wykazuje wysoką odporność na suszę i jest całkowicie mrozoodporny. Zadowala się właściwie każdym rodzajem gleb, nawet dość jałowymi. Toleruje odczyn od silnie kwaśnego po mocno zasadowy. Wymaga stanowiska słonecznego, ewentualnie półcienistego.

Zastosowanie ma szerokie. Pięknie prezentuje się z roślinami wrzosowatymi w założeniach naturalistycznych. Nadaje się doskonale na skalniaki i rabaty, do kompozycji z innymi karłowymi roślinami. Jest bardzo dobrą odmianą do sadzenia na cmentarzach – nie wymaga troskliwej opieki i nie zarasta nagrobków.

Jałowiec pospolity 'Anna Maria' może być stosowany w ogrodach przydomowych i na terenach zieleni typu zamkniętego. Nie nadaje się jak inne karłowe iglaki na tereny zieleni typu otwartego (np. publiczne parki) gdzie jest narażony na zarastanie przez roślinność niepożądaną oraz niszczenie przez wandali i zwierzęta. Odmianę ‘Anna Maria’ polecamy każdemu miłośnikowi krajowej myśli hodowlanej!