Jodła szlachetna (Abies procera) Glauca

Jodła szlachetna(Abies procera) 'Glauca'  

 

Jodła szlachetna Glauca  Jodła szlachetna Glauca

 

Piękna, wolno rosnąca, stara odmiana, bardzo często mylona z wysrebrzonymi formami świerka kłującego. Pokrój ma drzewiasty, osiowy, z wyraźnie wykształconą strzałą i równo ułożonymi w okółkach pędami bocznymi. Wzrost młodych roślin bardzo wolny. W późniejszym wieku przyrosty są nieco większe – drzewa dorastają do 10 – 15 m wysokości (maksymalnie 20 m; po 30 latach osiągają ok 8 m) i 3- 4 m średnicy korony.

Oprócz pięknego pokroju główną ozdobą jest niezwykle czysta srebrzystoniebieska barwa. Ładnie wyglądają również okazałe szyszki (do 25 cm długości), które są w stanie wykształcać już kilkuletnie rośliny. Igły ma niekłujące, sztywne, do 30- 35 mm długości.

Jodła szlachetna 'Glauca' jak większość jodeł ma wysokie wymagania glebowe i wodne. Preferuje ziemie żyzne i głębokie, o stałej wilgotności oraz lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko słoneczne lub półcieniste, ale ze względu na nie pełną mrozoodporność – osłonięte i zaciszne. Młode rośliny mogą być uszkadzane przez silne mrozy, starsze z reguły rosną bez problemów (szczególnie na terenach ,,na zachód od Wisły'').

Odmiana ta nadaje się do większych ogrodów przydomowych jak i do parków, gdzie obowiązkowo wymaga eksponowanego miejsca. W okresie Świąt Bożego Narodzenia może być wspaniałą, rosnąca za oknem, żywą choinką. Jodłę szlachetną 'Glauca' polecamy każdemu miłośnikowi roślin, dysponującemu odpowiednim stanowiskiem w ogrodzie, jako alternatywę dla świerków kłujących 'Hoopsii', 'Glauca', 'Koster' (itp.).