Śnieguliczka Doorenbosa (Symphoricarpos doorenbosii) Mother of Pearl

Śnieguliczka Doorenbosa (Symphoricarpos doorenbosii) 'Mother of Pearl'

Jest jedną z wyższych i nowszych odmian śnieguliczek. Pokrój ma wyprostowany z łukowato przewieszającymi się pędami. Dorasta do 2 m wysokości i średnicy. Liście drobne, zielone, kształtu owalnego (opadające na zimę). Kwiaty są raczej niepozorne.

Odmiana wyróżnia się niezwykle interesującymi owocami: dużymi (największymi spośród wszystkich śnieguliczek), okrągłymi lub jajowatymi, barwy perłowo – różowej. Owoce zebrane są w grona po kilka – kilkanaście sztuk i bardzo długo utrzymują się na pędach stanowiąc ozdobę zimą.

Śnieguliczka 'Mother of Pearl' dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Nie jest polecana do głębokiego cienia, gdyż w takich warunkach owoce słabo się wybarwiają. W stosunku do gleby wykazuje sporą tolerancję – dobrze rośnie nawet na słabszych typach o odczynach od kwaśnego po silnie zasadowy. Odmiana ma dobra mrozoodporność, nie wymaga zabezpieczania na okres zimowy.

Nadaje się do zakładania formowanych lub półformowanych żywopłotów – wysadza się 2-3 krzewy na jeden metr bieżący (co 0,3 lub 0,5m). Dobrze wygląda (szczególnie w okresie jesienno – zimowym) w kompozycjach z innymi roślinami lub w jednorodnych grupach na tle wyższych krzewów. Śnieguliczkę 'Mother of Pearl' poleca się zarówno do ogrodów przydomowych jak i na tereny zieleni (typu otwartego i zamkniętego).

Krzew warty uwagi ze względu na wysoką zdolność adaptacyjną w trudnych warunkach i niezwykłą dekoracyjność w okresie małej atrakcyjności innych liściastych roślin.