Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) Ohlendorfii

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Ohlendorfii'

Stara, karłowa i bardzo oryginalna odmiana. Rośnie krzaczasto i najczęściej nie przekracza 1,5 m wysokości (średnica do 1 m). Zbudowana jest z dwóch rodzajów pędów. Dolne części krzewów składają się z młodocianych gałązek z miękkimi igłami. Z tej kępy wyrastają pionowo długie, słabo rozgałęzione łuskowate pędy. Barwa roślin jest zielona z przebijającymi, jaskrawo brązowymi drewniejącymi pędami.

Odmiana nie ma specjalnych wymagań. Podobnie jak inne żywotniki rośnie dobrze na różnych typach gleb o odczynie od zasadowego po kwaśny i ustalonej wilgotności. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Dla zachowania oryginalnego pokroju wskazane jest dość silne cięcie krzewów (od II połowy IV do 15 VIII).

Żywotnik zachodni 'Ohlendorfii' zaliczany jest do grona odmian ,,amatorskich’’ co predysponuje go głównie do zastosowania w ogrodach przydomowych ( może być sadzony również w dobrze utrzymanej zieleni instytucjonalnej). Ze względu na swój naprawdę egzotyczny pokrój jest obowiązkowym elementem w kompozycjach. Bardzo ładnie wygląda w ogrodach skalnych, żwirowych, na wrzosowiskach i w pojemnikach. Można tworzyć z tej odmiany niezwykle oryginalne żywopłoty obwódkowe (ale muszą być cięte!). Zależnie od zakładanej docelowej wysokości żywopłotu wysadza się 2-3 szt. na 1mb.

Żywotnik zachodni 'Ohlendorfii' polecany jest przede wszystkim wielbicielom ogrodowych ,,dziwolągów’’. Może być świetna rośliną – zagadką podczas oprowadzania znajomych po ogrodzie.