Funkia (Hosta) Fragrant Bouquet

Funkia (Hosta) 'Fragrant Bouquet'

Piękna, średnio wysoka odmiana dorastająca do wysokości 50-70 cm. Liście ma dość duże ( w sprzyjających warunkach do 30-40 cm długości), szerokie, jasnozielone z grubym kremowym obrzeżeniem. Łagodny pokrój oraz miękkie i lekko pofalowane liście nadają tej odmianie bardzo naturalny wygląd. Jak na funkię, kwiaty są również interesujące – duże, białe, posadowione na wysokich ulistnionych łodygach, ale przede wszystkim pachnące (rzadkość wśród funkii!). Kwitnie od początku VII przez całe lato.

Odmiana preferuje stanowiska półcieniste i cieniste ale przy odpowiedniej wilgotności podłoża potrafi rosnąć w pełnym słońcu bez uszkodzenia liści. Najlepiej czuje się na glebach świeżych i żyznych, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Okresowe niedostatki wody znosi, ale długotrwałe susze są dla niej zabójcze.

Funkia 'Fragrant Bouquet' może być stosowana w ogrodach przydomowych i na terenach zieleni (parki, zieleń instytucjonalna). Ze względu na swój wygląd pasuje do założeń naturalistycznych. Można stosować ją pojedynczo jak i w bardzo dużych jednorodnych kępach (4-5 szt./1m2 ). Pięknie prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami. Jest jedną z najlepszych odmian pstrych do obsadzania donic na patiach i tarasach. W parkach powinna być wykorzystywana na szeroką skalę do podsadzania wysokiej roślinności istniejącej – jako jasny kolorystycznie element runa. Naprawdę ciekawa odmiana o wielu walorach dekoracyjnych.