Brzoza brodawkowata (Betula pendula)
'Dalecarlica' (syn. 'Laciniata')
Odmiana naszej krajowej brzozy – gatunku uważanego przez wiele osób za nieodzowny element polskiego krajobrazu. Jest drzewem dorastającym do 10 m wysokości (tempo wzrostu prawie jak u gatunku wyjściowego). Korona początkowo jest wąska, później jednak stopniowo poszerza się do 7-8 m średnicy. Wyróżnia się liśćmi – bardzo głęboko powcinanymi, najczęściej zwisającymi w dół na ogonkach. Charakter ulistnienia ma tutaj wpływ na ogólny pokrój: korona jest ażurowa i zwiewna, a cienkie zwisające pędy i smukły pień dodają drzewu niezwykłej delikatności i malowniczości. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Korowina na pniu i grubszych gałęziach ma barwę kredowobiałą.
Odmiana 'Dalecarlica' podobnie jak gatunek nie ma praktycznie żadnych wymagań glebowych. Dobrze rośnie nawet na ziemiach jałowych i suchych. Obowiązkowo wymaga za to stanowisk słonecznych.
Nadaje się do sadzenia zarówno w ogrodach przydomowych jak i w parkach. W ogrodach – szczególnie tych mniejszych zasługuje na szczególną uwagę, gdyż można nią zastąpić zwykłą brzozę brodawkowatą osiągającą do 25 m wysokości, nie tracąc zakładanych wartości dekoracyjnych. W parkach powinna być stosowana tam, gdzie potrzeba malowniczego elementu. Najlepiej prezentuje się na rozległych trawnikach jako samotnik, lub w luźnych grupach po kilka sztuk.