Świerk pospolity (Picea abies) Barryi

Świerk pospolity (Picea abies ) 'Barryi'

Odmiana wolno rosnąca, najczęściej nie przekraczająca 3 m wysokości ( po 30 latach 2-2,5 m wysokości). Pokrój ma szeroko stożkowy, przysadzisty i niezbyt regularny. Nie jest jednak tak gęsty jak karłowe odmiany świerka białego (np. 'Conica'). Pędy główne są grube, sztywne i wyprostowane (częste są okazy wielowierzchołkowe). Pędy boczne są bardzo krótkie, z dużą ilością pączków. Igły krótkie barwy ciemnozielonej. Młode rośliny początkowo rosną krzaczasto, lub wręcz gniazdowo i dopiero po kilku latach stopniowo wypiętrzają się i wykształcają przewodnik.

Wymagania glebowe przeciętne. Dobrze toleruje ph od kwaśnego po zasadowy. Potrzeby wodne ma średnie, ale długotrwałych suszy nie znosi. Wymaga stanowisk słonecznych lub lekko ocienionych.

Odmiana ta nadaje się głównie do ogrodów przydomowych. Powinni zwrócić na nią uwagę wielbiciele i właściciele dużych ogrodów skalnych, gdyż pięknie prezentuje się w takich miejscach. Bardzo ładnie wygląda w kompozycjach z innymi roślinami, szczególnie iglastymi. Świerk pospolity 'Barryi' może mieć pewne zastosowanie w parkach, szczególnie takich gdzie istnieją alpinaria. Wśród bogatej gamy karłowych, stożkowych świerków jest szczególnie cenny ze względu na brak porażania przez przędziorki (co notorycznie przydarza się odmianom świerka białego) i naturalny, malowniczy pokrój przez co pasuje do założeń ogrodowych swobodnych (w przeciwieństwie do wielu innych bardzo regularnych odmian).