Karagana syberyjska (Caragana arborescens) Walker

Karagana syberyjska (Caragana arborescens) 'Walker'

Jest krzewem o silnie zwisających gałęziach, niekiedy pełzających po ziemi. Najczęściej jest oferowana w formie piennej i właściwie wysokość pnia określa wysokość całej rośliny. Bardzo ciekawe są jasnozielone liście – złożone – składające się z silnie zredukowanych wręcz nitkowatych listków. To właśnie one są największym elementem dekoracyjnym odmiany – nadają jej delikatność i zwiewność. Ozdobne są też kwiaty barwy żółtej pojawiające się w maju.

Karagana syberyjska ''Walker'  nie posiada żadnych specyficznych wymagań. Dobrze rośnie nawet na bardzo suchych i jałowych ziemiach. Znosi lekkie zasolenie gleby. Jest bardzo odporna na zanieczyszczenia powietrza. Można ją sadzić na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Nie choruje i nie jest atakowana przez szkodniki, nie marznie w najsurowsze zimy.

Nadaje się do ogrodów przydomowych (nawet tych najmniejszych) i zieleni instytucjonalnej. Najlepiej prezentuje się posadzona osobno (samotnik) na powierzchniach trawiastych lub pokrytych korą bądź żwirem. Można oczywiście stosować ją w kompozycjach, szczególnie gdy jest ona wyższym, skupiającym na sobie uwagę elementem. Doskonała odmiana do obsadzania pojemników na tarasach i patiach. Zasługuje na zaliczenie do grona jednej z najciekawszych roślin o pokroju płaczącym.