Jałowiec pośredni (Juniperus x media) Mordigan Gold

Jałowiec pośredni (Juniperus x media) ‘Mordigan Gold’

Jałowiec pośredni Mordigan Gold w pojemniku C2

Odmiana amerykańska, dość nowa, ale mało znana. Jest formą podobną do odmian ‘Old Gold’ i ‘Gold Coast’ – o zbliżonym zabarwieniu, pokroju i rozmiarach oraz takim samym typie ulistnienia.

Odmiana ‘Mordigan Gold’ dorasta do 1-1,2m wysokości i 2,5-3m szerokości. Oczywiście bardzo stare okazy będą z całą pewnością osiągały większe rozmiary. Pędy ma wałeczkowate, ulistnienie w postaci łusek (igły też występują ale w mniejszości). Barwa - w czasie przyrostu złocisto – żółta, niezwykle intensywna, później żółtawa ale trwała. W miejscach półcienistych kolor jest raczej żółto-zielony, więc zalecane są miejsca dobrze nasłonecznione.

Porównując jałowca ‘Mordigan Gold’ z wyżej wymienionymi ,,konkurencyjnymi’’ odmianami można jednoznacznie stwierdzić, że jest najlepiej wybarwiona. Jeśli chodzi o tempo wzrostu plasuje się pośrodku: rośnie wolniej od odmiany ‘Old Gold’, ale szybciej niż ‘Gold Coast’. Wysokość i szerokość jest podobna we wszystkich trzech przypadkach (‘Old Gold’ może dorastać do 1,5m wysokości).

Jeśli chodzi o odporność na choroby, szkodniki i niekorzystne warunki środowiska to jałowiec ‘Mordigan Gold’ wykazuje się typową dla ,,potomków’’ odmiany ‘Pfitzeriana Aurea’ bezproblemowością. Czasem na krzewach (osłabionych – jest to objaw złej kondycji) pojawiają się tarczniki, ale nie zagraża to przeważnie życiu rośliny. Szkodniki te łatwo zwalczyć ogólnodostępnymi środkami. Warto oczywiście poprawić warunki bytowe krzewu (nawożenie, podlewanie) aby sytuacja się nie powtarzała.

Jałowiec pośredni ‘Mordigan Gold’ rośnie praktycznie na każdej glebie, nawet na bardzo ubogiej i toleruje różne pH. Może rosnąć zarówno na słońcu jak i w półcieniu, ale ze względu na wybarwienie, sensowniejsze jest to pierwsze stanowisko. Warto również dodać, że nie ulega poparzeniom słonecznym przy upalnej pogodzie.

Jałowiec pośredni ‘Mordigan Gold’ nadaje się do wszelkich kompozycji z innymi roślinami, może być sadzony jako roślina okrywowa na skwerach, skarpach i rondach. Można go stosować zarówno w wielkopowierzchniowych założeniach zieleni publicznej jak i maleńkich ogrodach przydomowych (dobrze znosi przycinanie). Jest odmianą zdecydowanie godną polecenia, w szczególności osobom które pragną mieć w ogrodzie niepospolitą formę jałowca  pośredniego.