Żywotnik zachodni 'Stanisław'
Thuja occidentalis 'Stanisław'
(Olszanowski, 2009)
Opis
Odmiana ta powstała i została wyselekcjonowana przez Stanisława Olszanowskiego około 1989 r. spośród siewek żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis). Charakteryzuje się dość wolnym wzrostem, regularnym szeroko stożkowym pokrojem oraz specyficznie rozgałęzionymi pędami o grubym ulistnieniu. Krzew mateczny w wieku około 20 lat ma wysokość 3,7 m i średnicę w najszerszym miejscu 2,5 m. Pokrój jest regularny, ale dość luźny (widać wnętrze korony). Zbudowany jest z pojedynczego przewodnika i wzniesionych łukowato pod ostrym kątem masywnych pędów bocznych, z których żaden nie konkuruje z wierzchołkiem. Pędy są dwojakiego typu: normalne oraz silnie wydłużone, nie rozgałęziające się. Oba ich rodzaje układają się w różnych kierunkach, tworząc malowniczą powierzchnię rośliny. Łuski na pędach są typowe dla gatunku, ale zdecydowanie większe, co nadaje rozgałęzieniom ciężki wygląd. Barwa: młode przyrosty raczej jasnozielone, matowe, natomiast starsze gałęzie ciemniejsze, czasem z lekkim połyskiem. Zimą brązowieje. Krzew wykształca szyszki, co kilka lat dość obficie.
Żywotnik zachodni 'Stanisław' jest zupełnie mrozoodporny w warunkach klimatycznych Polski południowo-zachodniej (w miejscowości Zawada i Niwki koło Opola) i południowej (testowany w okolicach Wadowic w Małopolsce). Odmiana wykazuje bardzo wysoką odporność na suszę, przewyższając pod tym względem wszystkie znane mi odmiany żywotników (Thuja sp.). Jest również odporna na choroby i okiść śniegową.
Zastosowanie
Żywotnik zachodni 'Stanisław' ze względu na swoje cechy jest szczególnie polecany do stosowania na terenach zieleni, zarówno tych o charakterze zamkniętym (zieleń instytucjonalna, przemysłowa) jak i otwartym (parki, zieleń miejska). Może być stosowany do tworzenia niezbyt wysokich nie formowanych szpalerów (gęstość sadzenia co 0,8 m), jako samotnik i we wszelkiego rodzaju kompozycjach, ze wszystkimi grupami roślin. Może być również używany w luźnych rytmicznych ciągach (gęstość sadzenia co 2,5-3 m, aby uwidocznić pokrój). W ogrodach przydomowych nadaje się do wykorzystania w kompozycjach.
Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Stanisław' został opisany w ofercie - cenniku drukowanym - jesień 2009r.
Mgr inż. Mariusz Olszanowski