Tawuła szara 'Kaziu' PBR

Spiraea x cinerea 'Kaziu' PBR

     (Olszanowski 2013)

 

Tawuła szara 'Kaziu'.jpeg

Profesjonalista na 102!

 

  • Nowość Szkółek Olszanowski

 

  • Pierwsza na świecie odmiana tawuły szarej o barwnych liściach

 

  • Odpowiednia zarówno do ogrodów jak i na profesjonalne tereny zieleni

 

  • Roślina z certyfikatem Polskiego Śladu

 

 

Opis:

Niewysoki krzew, o barwnych złotożółtych liściach przez cały sezon. Docelowa wysokość roślin przewidywana jest na ok. 1,5m, a szerokość 1,5-1,8m. Pokrój roślin jest gęsty, wiosną (IV) na łukowato wygiętych pędach ukazują się liczne białe kwiaty. Szczegółowy opis tawuły szarej 'Kaziu'

 

 

Wymagania:

 

Zastosowanie:

 

Sadzenie: 

W wyznaczonym, odchwaszczonym miejscu należy wykopać dołek dwukrotnie większy niż pojemnik, w którym rośnie krzew. Do dołka wsypujemy żyznego podłoża, które przekopujemy z jego dnem. Następnie dosypujemy podłoża i ustalamy poziom wypełnienia dołka tak, aby po wstawieniu do niego rośliny, górna powierzchnia bryły korzeniowej była na tym samym poziomie co powierzchnia gruntu. Roślinę przed umieszczeniem w dołku dobrze jest zamoczyć na kilka minut wraz z pojemnikiem w naczyniu z wodą. Pojemnik delikatnie zdejmujemy z bryły korzeniowej (w przypadku trudności rozcinamy pojemnik sekatorem) i umieszczamy roślinę w dołku. Przestrzeń między bryłą, a ścianami dołka wypełniamy podłożem i udeptujemy. Z odkładu ziemi formujemy wokół krzewu misę gromadzącą wodę, którą można wyściółkować korą. Po posadzeniu roślinę podlewamy.

Jako żyzne podłoże stosuje się:

 

 

Pielęgnacja:

Tawuła szara Kaziu

Krzewy tawuły szarej 'Kaziu' po przekwitnięciu można lekko doformować, choć nie jest to konieczne. Należy pamiętać że przycięcie krzewu wczesną wiosną lub latem spowoduje, że roślina nie zakwitnie !!!

Żywopłoty formowane (nie kwitnące, ozdobne tylko z liści) przycinamy od początku III do połowy VIII.

Na glebach lekkich, w okresach utrzymującej się długotrwale suszy, niezbędne jest nawadnianie rośłin.

Nawożenie roślin na ziemiach żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe, nie jest konieczne, choć oczywiście można je wykonywać. Na glebach słabszych jest zalecane. Nawozić należy nawozami uniwersalnymi, wieloskładnikowymi od poł. IV do końca VI - 2-3 razy w odstępach min. 1 miesiąca. W przypadku użycia nawozów długodziałających stosujemy je tylko raz w sezonie - wczesną wiosną. Nawozy aplikuje się posypowo wokół rośliny lub doglebowo w kilku punktach na obwodzie korony. Zawsze trzeba przestrzegać dawek zalecanych przez producenta nawozu.

Krzewy tawuły szarej 'Kaziu' można ściółkować agrotkaniną, korą, zrębkami oraz żwirem. Przy egzemplarzach rosnących jako samotniki na trawnikach jest to bardzo wskazane, gdyż zapobiega wrastaniu trawy w krzew i ułatwia koszenie.

Tawuła szara 'Kaziu' wykazuje pełną mrozoodporność i dlatego jej zabezpieczanie na zimę nie jest konieczne.

Tawuła szara Kaziu

Tawuła szara 'Kaziu' jest odmianą chronioną krajowym wyłącznym prawem hodowcy od dnia 11.02.2015. Wszelkie prawa do odmiany należą do Szkółek Olszanowski - rozmnażanie jej i rozpowszechnianie bez zgody właściciela jest zabronione. Legalnie wprowadzone do sprzedaży egzemplarze opatrzone są etykietą demonstrowaną na zdjęciu obok i sygnowane nazwą i logiem Szkółek Olszanowski.

Tawuła szara Kaziu Tawuła szara Kaziu - kwiatostan Tawuła szara Kaziu Tawuła szara KaziuTawuła szara Kaziu Tawuła szara Kaziu - krzewTawuła szara Kaziu - matecznik.jpeg  Tawuła szara Kaziu.jpeg Tawuła szara Kaziu C3.jpeg Tawuła szara Kaziu.jpeg Tawuła szara Kaziu.jpeg  Tawuła szara Kaziu C3.jpeg Tawuła szara Kaziu C3.jpeg Tawuła szara Kaziu C3.jpeg Tawuła szara Kaziu - matecznik.jpeg Tawuła szara Kaziu - etykieta.jpeg