Cis pospolity 'Aurea Decora'
Taxus baccata 'Aurea Decora'
Opis.
Krzew o skośnie wyrastających (pod kątem 45º) pędach. Początkowo rośliny tej odmiany są niskie i szerokie, stopniowo jednak wypiętrzają się pośrodku i zagęszczają. Zawsze są jednak szersze niż wyższe. Igły są dość długie i szerokie (25 - 35 mm x 2 - 2,5 mm). Barwa: igły na młodych pędach są miedziane, następnie złocistożółte, później żółte stają się tylko brzegi igieł, starsze igły są zielone. Wzrost krzewów jest silny. Płeć żeńska.
Wymiary.
Szerokość 3 - 4 m, wysokość 2 - 3 m po 20 - 25 latach; szerokość 6 - 7 m, wysokość 4 - 5 m po 50 - 60 latach.
Mrozoodporność.
Bardzo dobra - strefa 5B. Do zastosowania w całej Polsce.
Pochodzenie.
Polska odmiana wyhodowana przez Antoniego Wróblewskiego w Ogrodach Kórnickich (obecnie Szkółki Kórnickie). Powstała w 1928 r. Jest siewką odmiany 'Aurea', podobnie jak ,,bliźniacza'' odmiana 'Aurea Nova'.
Zastosowanie.
Kompozycje z innymi roślinami - jasne tło dla niższych krzewów; samotniki na rozległych trawnikach; jednorodne grupy; półformowane lub nieformowane szpalery (szerokie a niezbyt wysokie) o zastosowaniu wyciszającym, zasłaniającym, przegradzającym przestrzeń (gęstość sadzenia co 1 - 1,5 m). Odmiana nadaje się również do tworzenia niskich obwódkowych żywopłotów (gęstość sadzenia 2-3 szt. na 1 mb), dzięki silnemu wzrostowi daje szybko efekt, ale wymaga systematycznego i stałego dozoru oraz przycinania. Odmiana polecana zarówno do ogrodów przydomowych jak i do zastosowań na publicznych terenach zieleni. Cis pospolity 'Aurea Decora' jest jedną z najlepiej wybarwiających się "złotych" odmian.