Cis pospolity 'Hoseri'

Taxus baccata 'Hoseri'

 

Cis pospolity 'Hoseri' C10.jpeg    

                                                      Cis pospolity 'Hoseri' 80-100 cm C10.jpeg   Cis pospolity 'Hoseri' C 10.jpeg      Cis pospolity 'Hoseri' matecznik.jpeg    Cis pospolity 'Hoseri' C10.jpeg

 

Opis. 

Odmiana krzewiasta o licznych, skierowanych do góry pędach. Igły ma dość krótkie i wąskie (15-25 mm x 2 mm). Barwa ładna - żywozielona, o jasnym odcieniu, zimą piękna ciemnozielona z silnym połyskiem. Wzrost średnio silny. Płeć męska.

 

Wymiary. 

Wysokość i szerokość - 1,5 m po 10-15 latach.

 

Mrozoodporność. 

Dobra - strefa 6A. Do zastosowania w całej Polsce, jedynie w najchłodniejszych rejonach wskazane staranne dobranie zacisznego stanowiska i ewentualne zabezpieczanie młodych roślin zimą.

 

Pochodzenie. 

Polska odmiana wyhodowana przez Antoniego Wróblewskiego w Ogrodach Kórnickich (obecnie Szkółki Kórnickie). Powstała przed 1928 r. Odmiana została nazwana na cześć Piotra (II) Hosera - znanego szkółkarza i współtwórcy oraz wykładowcy Wydziału Ogrodniczego SGGW.

 

Zastosowanie. 

Bardzo dobra odmiana na niskie (od obwódkowych do 1,5 m wysokości) żywopłoty formowane o przekroju trapezowym, prostokątnym lub owalnym (gęstość sadzenia 2-3 szt na 1 mb); kompozycje z innymi roślinami; jednorodne grupy w parkach, podszyt parkowy; odmiana polecana zarówno do ogrodów przydomowych jak i do zastosowań na publicznych terenach zieleni. Cis pospolity 'Hoseri' jest odmianą o najładniejszej zimowej barwie, wśród wszystkich zielonych odmian cisa, w szczególności na stanowiskach ocienionych i osłoniętych.