Cis pośredni ‘Profesor Gorczyński’

Taxus x media ‘Profesor Gorczyński’

Cis pośredni 'Prof. Gorczyński' C 10.jpeg

                                                                       Cis pośredni 'Prof. Gorczyński' C 10 60-80 cm.jpeg   Cis pośredni 'Prof. Gorczyński' C 10 60-80cm.jpeg   Cis pośredni 'Prof.Gorczyński' C 10 60-80 cm.jpeg   Cis pośredni 'Prof. Gorczyński'.jpeg

 

Opis.

Odmiana o pokroju kolumnowym, zwartym i sztywnym. Jest stosunkowo wąska, docelowo jednak szersza niż odm. 'Wojtek'. Krzewy rosną silnie, ale są mocno zagęszczone przez krótkie pędy wyrastające na przewodnikach. Barwa ciemnozielona. Igły bardzo długie - najdłuższe wśród odmian kolumnowych - do 40 mm i dość szerokie - 3 mm. Płeć męska.

 

Wymiary.

Wysokość 5 m, średnica na 3 m - 1m (góra krzewu nieznacznie szersza) po 35 latach.

 

Mrozoodporność.

Wzorowa - strefa 4B - w tym momencie jedna z najbardziej mrozoodpornych odmian cisa na świecie. Bez uszczerbku potrafi znosić mrozy poniżej -300C. Do zastosowania w całej Polsce bez żadnych ograniczeń.

 

Pochodzenie.

Odmiana polska wyselekcjonowana w PAN Ogrodzie Botanicznym CZRB w Warszawie - Powsinie z populacji siewek cisa pośredniego 'Hicksii' około roku 1966. Opisana przez hodowcę - Pana mgr Andrzeja Marczewskiego - pierwszy raz w 1991 r. ("Prace Ogrodu Botanicznego PAN"), drugi raz w 2002 r. w czasopiśmie branżowym "Szkółkarstwo" (nr 2).

 

Zastosowanie.

Kompozycje z innymi roślinami (element pionowy); samotnik na niezbyt rozległych przestrzeniach, luźne rytmiczne ciągi - gęstość sadzenia co 1,5 m lub rzadziej; obsadzanie donic, pomników na cmentarzach. Odmiana polecana zarówno do ogrodów przydomowych jak i do zastosowań na publicznych terenach zieleni. Cis pośredni 'Profesor Gorczyński' jest jedną z najlepszych nowych odmian, zdecydowanie godną polecenia.