Cis pośredni 'Profesor Kobendza'

Taxus x media 'Profesor Kobendza'

Cis pośredni 'Prof. Kobendza'C10.jpeg

                                                                                  Cis pośredni 'Prof. Kobendza'.jpeg   Cis pośredni 'Prof. Kobendza' C10.jpeg   Cis pośredni 'Prof. Kobendza'.jpeg

 

Opis.

Odmiana o wyprostowanym, gęstym, szerokokolumnowym pokroju. Młode krzewy początkowo rosną bardzo wąsko, poszerzają się stopniowo z upływem lat. Wzrost jest bardzo silny - do 50 cm rocznie, co czyni tę odmianę jedną z najszybciej rosnących wśród cisów. Igły średniej długości - 20-25 mm (maks. 35 mm) i 2,5 mm szerokości. Barwa ciemnozielona, podobna do cisa pośredniego 'Hicksii'. Płeć męska.

 

Wymiary.

Wysokość 5,2 m, średnica na 2,5 m - 1,6 m po 29 latach.

 

Mrozoodporność.

Bardzo dobra z plusem - strefa 5A. Do zastosowania w całej Polsce bez żadnych ograniczeń.

 

Pochodzenie.

Odmiana polska wyselekcjonowana w PAN Ogrodzie Botanicznym CZRB w Warszawie - Powsinie z populacji siewek cisa pośredniego (T. x media) w 1978 r. Opisana przez hodowcę - Pana mgr Andrzeja Marczewskiego w 2003 r. w czasopiśmie branżowym "Szkółkarstwo" (nr 3).

 

Zastosowanie.

Odmiana klasyfikowana jako żywopłotowa. Ze względu na bardzo silny wzrost, piękny pokrój i sztywne proste pędy doskonale predysponuje do tej roli. Z powodzeniem ma szansę zdeklasować dotychczasowego żywopłotowego lidera - cisa pośredniego 'Hicksii', który rośnie mniej foremnie. Gęstość sadzenia 'Profesora Kobendzy' w żywopłotach powinna wynosić 0,5 - 0,6 m, w szpalerach 0,8 - 1,6 m. Odmianę tą oczywiście można również stosować w kompozycjach, jednorodnych grupach oraz jako samotnik. Nadaje się do zastosowania zarówno w ogrodach przydomowych jak i na publicznych terenach zieleni. Cis pośredni 'Profesor Kobendza' jest jedną z najlepszych nowych odmian, zdecydowanie godną polecenia.