Cis pośredni 'Wojtek
Taxus baccata 'Wojtek'
Opis.
Odmiana o pokroju kolumnowym - bardzo wąskim. Pędy są wyprostowane i sztywne, najczęściej równolegle rośnie kilka przewodników. Takie egzemplarze po wielu latach mają tendencję do rozchylania się górą. Najładniej wyglądają okazy prowadzone jednoprzewodnikowo, wtedy też zachowują niezwykle wąską formę. Wzrost jest średnio silny, choć odmiana ma wygląd bardzo witalnej. Igły są krótkie (15-20 mm x 2 mm), promieniście ułożone na pędach, barwy ciemnozielonej. Płeć męska.
Wymiary.
Po 10 latach maksymalnie 2 m wysokości, szerokość około 30 cm
Mrozoodporność.
Bardzo dobra - strefa 5B. Do zastosowania w całej Polsce.
Pochodzenie.
Odmiana polska wyselekcjonowana przez docenta Włodzimierza Senetę w latach 1955 - 1960. 'Wojtek' pochodzi z populacji siewek cisa pośredniego 'Hicksii' z parku w Żelazowej Woli. Odmiana została opisana przez hodowcę w autorskim opracowaniu "Drzewa i krzewy iglaste" (Wydanie I z 1981 r. oraz kolejne).
Zastosowanie.
Kompozycje z innymi roślinami (element pionowy); samotnik na niezbyt rozległych przestrzeniach; luźne rytmiczne ciągi - gęstość sadzenia co 1 m lub rzadziej; obsadzanie donic, pomników na cmentarzach. Odmiana polecana jest zarówno do ogrodów (nawet tych najmniejszych) jak i dla zieleni publicznej (szczególnie instytucjonalnej). Cis pośredni 'Wojtek' jest w Polsce standardem wśród kolumnowych odmian; niezwykle efektowny i godny polecenia.