Cis pospolity 'Repandens'

Taxus baccata 'Repandens'

Cis pospolity 'Repandens' C10 60-80 cm.jpeg   

                                                                                                                  Cis pospolity 'Repandens' C3.jpeg    Cis pospolity 'Repandens' C 10 60-80 cm.jpeg

Opis. 

Odmiana krzewiasta, niska, płożąca z horyzontalnie rozpostartymi pędami. Igły o długości 20-30 mm i szerokości 2-3 mm ułożone są na pędach nieregularnie. Barwa ładna ciemnozielona. Wzrost raczej słaby. Płeć żeńska ale zawiązuje niewiele nasion.

 

Wymiary. 

Wysokość 0,4 - 0,5 m, szerokość 1,5 m w wieku 10 lat, stare egzemplarze mogą osiągać 0,5 - 0,6 m wysokości i 2 - 3 m (lub więcej) średnicy.

 

Mrozoodporność. 

Dobra - strefa 6A. Do zastosowania w całej Polsce, jedynie w najchłodniejszych rejonach wskazane staranne dobranie zacisznego stanowiska i ewentualne zabezpieczanie młodych roślin zimą.

 

Pochodzenie. 

Nieustalone, ale jest to prawdopodobnie odmiana amerykańska; rozpowszechniona przez szkółki Parsons z USA. W handlu od 1887 r.

 

Zastosowanie. 

Cenna odmiana okrywowa szczególnie w miejscach półcienistych i cienistych (do których nie nadają się jałowce) - gęstość sadzenia 1szt./ 1-1,5 m²;  ładnie prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami; nadaje się do zastosowania w ogrodach przydomowych i na pielęgnowanych publicznych terenach zieleni. Odmiana godna polecenia.